Aktualności / Posted on

15 sposobów na aktywne spędzanie czasu wolnego z dzieckiem

Maluszek potrzebuje czasu wolnego, podczas którego bawi się, wypoczywa i rozwija swoją osobowość. Według socjologa francuskiego Joffre’a Dumazediera czas wolny to zajęcie, którym jednostka może się oddawać z własnej chęci; bądź dla odpoczynku, rozrywki, rozwoju swych wiadomości lub swego kształcenia (bezinteresownego), swego dobrowolnego udziału w życiu społecznym, po uwolnieniu się z obowiązków zawodowych, rodzinnych, społecznych. Podczas wakacji mamy więcej czasu wolnego, który możemy przeznaczyć na zabawę z dzieckiem. W tym artykule znajdziecie Państwo propozycje aktywnych, ciekawych i rozwijających zajęć z małym szkrabem. Zabawy można modyfikować do swoich potrzeb w taki sposób, aby dały radość Państwu i dzieciom. Serdecznie zachęcam do wypróbowania.

Zaczynamy!

 1. Jednym z najbardziej znanych zabaw jest wydmuchiwanie baniek. Dmuchanie powietrza w kierunku formy wykształca u niego kierunkowość i kontrolę siły. Podczas zbijania baniek musi się skoncentrować na opadającej bańce, aby w odpowiedniej chwili ją zbić, jednocześnie ćwicząc refleks.
 1. Zabawy z piłką to doskonały pomysł na ćwiczenie zręczności, Dziecko podnosi piłkę i stara się ją poturlać lub wyrzucić. Podnosi ręce, ugina nogi wkładając całe serce w rzut. Piłkę można również wrzucać do pojemnika łącząc zabawę ze sprzątaniem.
 1. Pojazdy z prześcieradła, koca, kartonu i plastikowych pudełek sprawiają dziecku ogromną frajdę. Modulacja szybkością i kierunkiem powoduje, że dziecko jest czujniejsze. Materiał, z którego zrobiony jest pojazd, pozwala na udekorowanie go w wybrany przez siebie sposób.
 2. Kiedy wyjeżdżamy z dzieckiem nad jezioro, morze lub inny zbiornik wodny można z dzieckiem popluskać się w wodzie, zrobić wspólnie babki, zbudować zamek i szukać muszelek. Niszczenie wspólnych dzieł może stać się ulubioną częścią zabawy w piasku, ale nie przejmujmy się tym! Przygotujmy sobie atrakcyjne akcesoria: wiaderko, grabie, foremki, sitko, itd.. Z zebranych muszelek możemy zrobić ramkę na zdjęcia z wakacyjnych podróży. Zadaniem malucha będzie przyklejenie muszelek, które samodzielnie nazbierało.
 1. Chowanie przedmiotów – rodzic chowa misia (lub inną zabawkę) za siebie lub pod koc i pyta maleństwo, gdzie jest miś. Dziecko szuka lub pokazuje ukrytą zabawkę.
 2. A ku ku! Zabawa, która stała się tradycją w wielu domach. Jej zaletą jest zaskoczenie dziecka w niemal każdej sytuacji, w której się znajduje. Ta zabawa sprawdza się bez względu na miejsce i możliwości. Polega na zasłonięciu oczu dłonią lub chustką, a po odczekaniu kilku sekund „odkryciu” siebie lub dziecka. 
 1. Tu jest oczko To propozycja dla najmłodszych. Maluszek poznaje siebie i swoje ciało. Poprzez pokazywanie na swojej i jego twarzy oczu, nosa, ucha i innych części ciała, dziecko szybciej je zapamiętuje i z czasem zaczyna pokazywać je samodzielnie. 
 1. Berek Dzieciaczki, które dobrze sobie radzą na dwóch nóżkach uwielbiają się ganiać. Pamiętajmy o zapewnieniu bezpiecznej przestrzeni podczas takiej zabawy.
 1. Tańczymy Tak jak my, dzieci już w tym wieku mają swój gust muzyczny i jedne piosenki wolą bardziej on innych. Przy swoich ulubionych utworach najczęściej się kołyszą i uspokajają. Nie zabierajmy im tej przyjemności.
 1. Gimnastyka – rowerek i nożyce z naszą pomocą wyjdą każdemu dziecku. Nagłe hamowanie rowerka, gdy dziecko leży na plecach jest jeszcze ciekawsze!
 2. Balony – podłużne, kuliste, serduszka, z nadrukiem, itd. Fakt posiadania takiego przedmiotu już jest prezentem. Jego lekkość sprawia, że berbeć nie ma kłopotu z odbiciem (kopnięciem) takiego balona.
 1. Masażyk – Masaże dla dorosłych są luksusem. Zapewnijmy dzieciom szczyptę takiego luksusu, dzięki masażykom na plecach. Przykładem może być Pajączek:


Wspinał się pajączek po rynnie.
Spadł wielki deszcz
i zmył pajączka.
Zaświeciło słoneczko
Wysuszyło pajączka, rynnę i…
Wspinał się pajączek po rynnie…

 

 1. Przesypywanie – już w piasku dzieci mogą przesypywać piasek z jednego wiaderka do drugiego, ale również w domu mogą używać różnych przedmiotów.
 1. Przelewanie – w wieku żłobkowych maluchy nie zdają sobie sprawy, że tyle samo jest wody jest w naczyniu poziomym i podłużnym J Jednak woda to coś, co większość uwielbia, dlatego przelewanie z jednego naczynia do innego sprawia im ogromną radość!
 1. Układanka – idealne dla takich maluszków jak nasi żłobkowicze. Układanki charakteryzują się zwiększonymi rozmiarami, grubością i materiałem, z którego zostały wykonane. Dostosowana została również tematyka. Może to być przykładanie elementów do wzoru, dopasowywanie i wciskanie. Popularne są puzzle piankowe, ale nie brakuje puzzli tematycznych, które także się sprawdzają. Dlaczego nie spróbować?

 

Nie zapominajmy o placach zabaw, parkach i miejscach zabytkowych. Każda z tych przestrzeni dostarcza dziecku rozrywki i odprężenia, rozbudzi ciekawość świata, a nawet będzie skarbnicą wiedzy.

Wierzę, że ten artykuł przypomni Państwu zabawy znane, a zapomniane. Być może artykuł zainspiruje Państwa do działań twórczych z dzieckiem i zachęci do poszukiwań nowych pomysłów na spędzanie czasu wolnego.

Aleksandra Mikołajczuk

15 sposobów na aktywne spędzanie czasu wolnego z dzieckiem