Aktualności / Posted on

Czym jest dogoterapia?

Na czym polegają zajęcia dogoterapii?

 

 • Przewodnik ze specjalnie wyszkolonym psem prowadzi gry i zabawy stymulujące zmysły (dotyku, słuchu, wzroku) oraz pobudzające do aktywności ruchowej.
 • Bliski kontakt z psem wpływa wyciszająco i relaksująco na każde dziecko, dlatego podczas zajęć przede wszystkim głaszczemy, przytulamy a nawet kładziemy się na psie.
 • Zabawa z psem mobilizuje do ćwiczeń fizycznych: ogólnorozwojowych i korekcyjnych, dlatego w programie zajęć jest wiele zabaw i gier ruchowych, które rozwijają aparat ruchu oraz umożliwiają wykonywanie np.: ćwiczeń gimnastyki stóp, która w obecności psa staje się przyjemnością a nie żmudnym obowiązkiem.
 • W trakcie zabaw z psem dzieci chętnie wykonują ćwiczenia logopedyczne, ćwiczą poprawną artykulację trudnych głosek, wyrazów i całych zdań.
 • Scenariusz każdych zajęć z udziałem psa obejmuje również gry edukacyjne ćwiczące pamięć, percepcję wzrokową i słuchową np.: naukę kolorów, nazw przedmiotów, części ciała i innych pojęć dostosowanych do wieku dziecka. Zabawy te oparte są o założenia podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla poszczególnych grup wiekowych.
 • Pies jest najbardziej popularnym zwierzęciem domowym, dlatego podczas zajęć uczę jak zachowywać się w jego obecności, szacunku do zwierzęcia i elementów jego pielęgnacji. 
 • Każde zajęcia dogoterapii mają ściśle określony scenariusz. Po za ćwiczeniami ruchowymi, łączą się w całościową wiedzę o psie jako przyjacielu człowieka, uzupełnioną o informacje o innych zwierzętach domowych i wielu gatunkach zwierząt dzikich.

 

Ramowy program zajęć dogoterapii obejmuje cztery zasadnicze elementy:

 1. Powitanie: karmienie, głaskanie.
 2. Ćwiczenia edukacyjne i logopedyczne.
 3. Ćwiczenia ruchowe.
 4. Relaks: głaskanie, czesanie, przytulanie, leżenie na psie.

Scenariusz zajęć jest modyfikowany i dostosowywany do potrzeb i wieku dzieci biorących udział w zajęciach.

W zależności od zaleceń pedagogów i rodziców stosowanych jest więcej ćwiczeń np: logopedycznych czy elementów gimnastyki korekcyjnej.

Czym jest dogoterapia?